Electro-Voice ELX200-10 10" Passive Loudspeaker
?
Details
FEATURES
  • 1200 W (Peak), 127 dB peak SPL system that is reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing to 4x typical industry practices.
  • 1.4 inch DH-1C (1 inch exit) titanium compression driver for extended transparent high-frequency response.
  • -Weight Net: 13.4kg
    -Depth: 319mm
    -Width: 330mm
    -Height: 531mm
    -Axial Sensitivity (SPL, 1 W @ 1 m): 90dB
    -Connector Type: Dual NL4
    -Enclosure Material: Polypropylene Composite
    -Frequency Range: 49 Hz - 22 kHz
    -Frequency Response: 65 Hz - 20 kHz