Electro-Voice ELX200-12 12" Passive Loudspeaker
?
Details
FEATURES
  • 1200 W (peak), 128 dB peak SPL system that is reliability verified with over 500 hours of abuse testing and endurance testing to 4x typical industry practices.
  • 1.4 inch DH-1C (1 inch exit) titanium compression driver for extended transparent high-frequency response.
  • -Weight Net: 15.2kg
    -Depth: 344mm
    -Width: 363mm
    -Height: 629mm
    -Axial Sensitivity (SPL, 1 W @ 1 m): 93dB
    -Connector Type: Dual NL4
    -Crossover Frequency: 1.7 kHz
    -Enclosure Material: Polypropylene composite
    -Frequency Range: 51 Hz - 20 kHz
    -Frequency Response: 77 Hz - 17 kHz