Electro-Voice ELX200-15P 15" Powered Loudspeaker
?
Details
ELX200-15P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (15-inch EVS-15M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
FEATURES
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
  • -Frequency response: 55 Hz - 16 kHz
    -Frequency range: 48 Hz - 19 kHz
    -Maximum SPL: 132 dB2
    -Coverage: 90° x 60°
    -Power rating: 1200 W
    -LF transducer: EVS-15M 381 mm (15 in)
    -HF transducer: DH-1C 1-inch titanium compression driver
    -Crossover frequency: 1600 Hz
    -Enclosure: Polypropylene
    -Dimensions: 710 mm x 423 mm x 384 mm